НОВ ALFA ROMEO
F1® ТИМ

Ново име, нов изглед, нова сезона: 

спреми се за Светскиот шампионат

2023 што ќе ти го одземе здивот!

ЗАПОЧНА ЕДНА НОВА ЕРА

Иновативен, смел, прекрасен: новиот C43 е дизајниран за да блесне на патеката. Со нова комбинација на црвена и црна боја, болидот е ажуриран и доби нови делови во согласност со насоката на арката, да се движи кон постојано подобрување.

Како еволуција на минатогодишниот успешен модел, C43 може да се пофали со ажуриран аеродинамичен пакет, гуми од 18“ со низок профил и нов мотор од Ferrari Hybrid Turbo V6, што ја истакнува смелата страна на карактерот на марката.

ГО ПРЕТСТАВУВАМЕ НОВИОТ C43

ВАЛТЕРИ БОТАС

Десеткратниот победник на Гран При, Валтери се истакна во јуниорската конкуренција на Формула, станувајќи вториот возач кој некогаш ги освоил и Еврокупот на Формула Рено и Северноевропскиот куп на Формула Рено во иста година, 2008 година, а подоцна го освоил Мастерсот во Формула 3 во 2009 и 2010 година, прв возач воопшто кој остварил ваков двоен триумф. Неговото деби во Формула 1 се случи во 2013 година, а беше промовиран во 2017 година, кога одигра клучна улога, освојувајќи четири титули. Валтери го донесе своето долгогодишно искуство на натпреварувачко ниво за да му помогне на својот нов тим да се искачи повисоко во класификацијата.

ГУАНЈУ ЖУ

Гуанју е првиот кинески возач во Формула 1: пионер, предодреден да ја испише почетната страница во историјата на мотоспортот во неговата земја. Жу, кој има само 22 години, покажа неверојатни вештини за својата возраст. Го освои второто место на италијанскиот шампионат во Ф4 во 2015 година, а потоа победи во Еуро Ф3 и Ф2, за серијата feeder во Формула 1. Како единствен дебитант меѓу возачите за сезоната 2022, тој е инјекција која внесува талент и ентузијазам за целиот тим.