ALFA ROMEO
STELVIO COMPETIZIONE​

Смелиот стил на една безвременска емоција.​

competizione

УНИКАТНОСТ ВО СЕКОЈ ДЕТАЉ​

Не само спортски стил, елеганција и перформанси. Alfa Romeo Stelvio Competizione приредува уникатни сензации со безвременски дизајн, авангардна технологија и премиум опрема.​

STELVIO COMPETIZIONE​

Целата автентичност на Alfa Romeo, во секој детаљ: Stelvio Competizione го соединува ексклузивниот изглед со неспоредливиот спортски стил.

STELVIO COMPETIZIONE​

Новите адаптирачки Full-LED Matrix предни светла се совршен спој помеѓу стилот и технологијата, и го искажуваат единствениот допир на Alfa Romeo.

STELVIO COMPETIZIONE​

​​Новите задни Full LED светла со специфична обработка на леќата го истакнува спортскиот дух на Alfa Romeo.​

STELVIO COMPETIZIONE​

Новото „Scudetto“ во V форма и долните маски, го истакнуваат спортскиот изглед на Alfa Romeo Stelvio Competizione.​

STELVIO COMPETIZIONE​

Новиот ексклузивен беџ „Competizione“  на крилата го нагласува спортскиот дух на Alfa Romeo Stelvio Competizione.​

STELVIO COMPETIZIONE​

Alfa Romeo Stelvio Competizione е опремен со 21” алуминиумски тркала со црвени шепи на кочниците.​

STELVIO COMPETIZIONE​

Новата дигитална инструмент-табла со екран на допир од 12.3" се карактеризира со иконскиот телескопски дизајн, “Cannocchiale” и може да се конфигурира во 3 различни стила: Evolved, Relax и Heritage.

STELVIO COMPETIZIONE​

​8.8” Multi-Touch екран со интерактивни и интуитивни виџети.​

STELVIO COMPETIZIONE​

Аудио-системот Harman Kardon Premium со 14 звучници на Alfa Romeo Stelvio Competizione гарантира супериорен квалитет на звукот. ​

STELVIO COMPETIZIONE​

​Детали и украси кои внатрешноста на Alfa Romeo ја прават единствена и ексклузивна, како што е логото Competizione на потпирачите за глава на предните седишта.​

Мотори

ПОДОБРЕНА ТЕХНОЛОГИЈА,
НАПРЕДНИ ПЕРФОРМАНСИ

Stelvio Competizione е опремен со бензински мотор со 280 КС или со дизел  мотор со 210 КС. На сите овие мотори е прилагоден 8-брзински автоматски менувач со Q4.​

ИЗЗЕМАЊЕ ОД ОДГОВОРНОСТ​

Потрошувачката на гориво на гамата Alfa Romeo STELVIO (l/100 km): 6,0 – 10,2; CO2  емисии на (g/km): 139 – 182.   ​
Вредностите, хомологирани врз основа на комбинираниот циклус WLTP, сe дадени индикативно, за споредбени цели. ​

Перформанси​

ЕКСТРЕМНИ СПОРТСКИ ОДЛИКИ, УНИКАТНИ ЕМОЦИИ​

Stelvio Competizione го отелотворуваат максимално смелиот дух на Марката, со технички решенија осмислени за да пружат уникатни емоции кога си зад воланот. Системот за потпирање Alfa Active Suspensions придонесува за исклучителна удобност при патување, со нагласено уживање при возењето.

Технологија​

ДИГИТАЛЕН СЕРТИФИКАТ ​
NFT СПЕЦИЈАЛНА СЕРИЈА​

Alfa Romeo Stelvio Competizione е опремен со дигитален
сертификат Alfa Romeo Special Series Digital Certificate:
ексклузивна верзија на NFT (Non-Fungible Token) кој ја
докажува единственоста на секој автомобил  од серијата
Competizione на начин кој не може да се повторува или пак
фалсификува, задржувајќи ја остаточната вредност на автомобилот.

КОНФИГУРАЦИИ​
ИЗБЕРИ ЕКСКЛУЗИВНОСТ​

Откриј ја понудата за Stelvio Competizione возилата достапни за испорака веднаш.​

ADAS

ИКОНСКИ ДИЗАЈН И
НАПРЕДНА ТЕХНОЛОГИЈА​

Новото Stelvio Competizione располага со системи за автономно возење од последната генерација, за да понуди совршена рамнотежа помеѓу сигурноста и задоволството при возење.​