Alfa Romeo Logo

Модели

Alfa Romeo протагонист на “F1 Unleash” во Милано


Вчера во ударен термин на просторот во Дарсена се одржа отворањето на “F1 Unleash” во Милано, настан посветен на автомобилските ентузијасти, кои се забавуваа во саботата во областа Навиљи, воведнататрка за Големата награда на Италија, закажана за во Монца за време на викендот. Тркаат која се одржува на патеката во Монца е една од класичните трки од шампионатот на Формула 1, и е неразделно поврзана со историјата на Alfa Romeo: нејзината Alfa Romeo 158 управувана од Нино Фарина, всушност, ја освои во 1950 година на првото издание со одличен настап што му овозможи да го освои првото место на светската ранг листа. На третото место, и во Монца и на подиумот, неговиот тимски колега Луиџи Фаџоли. Затоа, денес, во сезоната што го означи враќањето на Alfa Romeo во Формула 1, на необичен настан во срцето на Милано со уште поголема вредност и ја зајакнува врската помеѓу бренд, градот и светот на дербито, во навистина огромно присуство на љубители на автомобилизмот.

Почетокот на настанот беше навистина полн со најавтентични спортски емоции: преполнетата сала во Фан зоната беше навистина можност да се восхитува на шоуто на Alfa Romeo Sauber Ф1 тимот на Светското првенство во Формула 1 со Маркус Ериксон и Чарлс Леклерк. Автомобилот ја воодушеви публиката на патеката од 1,6 километри долж Виале Д’Анунцио: спектакуларна парада што стигна до плоштадот XXIV Маџо. На истата патека, потоа, hot laps  завртеа и Giulia Quadrifoglio и Stelvio Quadrifoglio, најдоброто од сегашната продукција на брендот Alfa Ромео, се два автомобили со моќниот мотор од 510 КС од 2.9 V6 Bi-Turbo.

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio “NRING”

Не само: Alfa Romeo поседува и ексклузивен примерок на Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio “NRING”, исклучително ограничено издание на модел кој ги прославуваостварените рекорди на брендот на познататагерманска патека во Нирбургринг . Оваа специјална серија, во ексклузивна сива боја на каросеријата и со карбонски покрив, во прилог на содржината што веќе го карактеризираат секој автомобилQuadrifoglio, е збогатена со карбонско-керамички сопирачки, Sparco® спортски седишта со црвени шевови и школка сочинета од карбонски влакна , копчето на автоматскиот менувач на  воланот е исто така од карбонски влакна со вметоци во кожа алкантара. Предницата и заднината на ретровизорските огледала се направени од карбонски влакна, како и дополнувањата на калниците. Не недостасуваат стаклатаprivacy, Adaptive Cruise Control, Harman Kardon, аудио пакет premium, инфозабавниот систем AlfaTM Connect 3D Nav со екран 8,8 “, Apple и Андроид CarPlayTM AutoTM и DAB. А, среќниците кои ќе го купат, гиочекува ексклузивно и посебно искуство.

Formula_1_Milan_Festival_01_slider
Ви треба информација? Разговарајте со нас