Alfa Romeo Logo

Модели

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio: “SUV на годината 2018” според “Auto Zeitung”


Познатиот германски магазин за автомобили “Auto Zeitung” го избра “Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio” за SUV на годината 2018 година. Натпреварот, во своето прво издание, ги споредува најмоќните SUV модели на единаесет брендови. Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio триумфираше над своите ривали, пред сè благодарение на неговата изведба и динамика на возење.

Симболот “Quadrifoglio” го прави непогрешлив: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio е SUV со високи перформанси, кој не може да биде вклучен во ниту една конвенционална категорија. Со неговиот моќен 2.9-литарски V6 bioturbo мотор и 510 КС може да достигне максимална брзина од 283 km/h. Stelvio, исто така, гарантира забрзување од 0 до 100 km/h за 3,8 секунди.

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio е опремен со најсовремени технологии, вклучувајќи го и иновативниот погон на сите тркала Q4, AlfaTM Active Torque Vectoring, активната суспензија AlfaTM Active Suspension и системот за контрола на доменот на шасијата (CDC). Сите овие технолошки карактеристики, кои имаат за цел да гарантираат неспоредливи перформанси, му дозволија на Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio да оствари неверојатен рекорд, односно најбрзо време на лап-топ во легендарниот круг на Нирбургринг во Германија. Уште една демонстрација на фактот дека Stelvio Quadrifoglio е најбрзиот SUV во категоријата.

180831_Alfa_Romeo_AR_Stelvio-Quadrifoglio_SUV_of_the_Year_slider
Ви треба информација? Разговарајте со нас