ALFA ROMEO TONALE ВО ГЛАВНА
УЛОГА НА 40° ИЗДАНИЕ НА
1000 MIGLIA


40-тото издание на „Mille Miglia“(Илјада милји) – „најубавата трка на светот“, на традиционалната релација Бреша-Рим-Бреша, на која ќе се видат три примероци од историската колекција на Alfa Romeo на стартната линија, и тоа: 6C 1500 Super. Спорт од 1928 година, 1900 Sport Spider од 1954 година и 1900 Super Sprint од 1956 година.

Екипи: на 6C 1500 Super Sport стручните и повеќепати наградувани Џовани Моцери и Валерија Дичембре; на Super Sprint од 1900 година, дуо без преседан, двајца претставници на производствените погони на Аlfa Romeo во Помиљано и Касино: Франческо Пироци и Кристина Поста. И на 1900 Sport Spider, Алесандро Алуни Брави, управен директор на Заубер Моторспорт и возачот и спортски коментатор Вики Пириа.

Покрај ремек-делата од минатото, тука ќе биде и Tonale, првиот електрифициран C-SUV на Аlfa Romeo и симбол на неговата метаморфоза, кој неодамна го имаше своето деби на продажните места на главните европски пазари.

40-тото издание на „Mille Miglia“, „најубавата трка на светот“ – според познатата дефиниција на Енцо Ферари – што почнува на 14 јуни со старт во Бреша, за да заврши на 18 јуни, откако ќе помине низ некои од најубавите места во Италија. Како и секогаш малку трка и малку авантура, оваа година 1000 Miglia ќе вклучи над 400 vintage автомобили со непроценлива вредност, од кои 118 припаѓаат на марките Абарт, Аlfa Romeo , Фиат и Ланча, неприкосновен симболичен тим на италијански мотоспортот.

Како што е ред, главната улога на настанот ја има Алфа Ромео, со што се потврдува  како најзастапена марка на трката со дури 50 автомобили наредени на стартната линија. Меѓу нив, три скапоцени примероци од приватната колекција на марката, од  изложбата во Музејот на Аlfa Romeo во Арезе: 6C 1500 Super Sport од 1928 година, 1900 Sport Spider од 1954 година и 1900 Super Sprint од 1956 година.

Трите ремек-дела од историската колекција се предводени од исклучителен екипаж. Зад воланот на автомобилот кој триумфираше во изданието за 2019 година, 6C 1500 Super Sport, двоецот го сочинуваат (во спортот, во животот и во професијата педијатри) повеќепати наградуваните Џовани Мочери и Валерија Дичембре.

На Super Sprint од 1900 година, ќе се најдат двајца претставници на фабриката Аlfa Romeo : Франческо Пироци, член на тимот за лакирање во фабриката Џанбатиста Вико во Помиљано и Кристина Поста, која работи во одделот за склопување во фабриката Касино.

Конечно, Алесандро Алуни Брави, управен директор на Заубер Моторспорт, ќе го сочинува екипажот што ќе се натпреварува со 1900 Sport Spider, заедно со возачот и спортски коментатор Вики Пириа.

Три извонредни автомобили, автентични уметнички дела во движење, кои припаѓаат на приватната колекција Heritage, одделот на Групацијата Стелантис посветен на заштита и промоција на историското наследство на марката Алфа Ромео. Духот, со кој Аlfa Romeo се соочува на 40-тото издание на 1000Miglia е она што ја издвојува марката, со нејзиното потекло. Марка која има, во перформансите и конкуренцијата, суштинска карактеристика на нејзината ДНК на благороден спортски дух од 1910 година.

Tonale ќе биде знаменосецот на Аlfa Romeo помеѓу најубавите безвременски примероци

Од пред некој ден, Tonale е достапен на сите продажни места на Алфа Ромео за да биде откриен и проценет од целото „племе“ обожаватели на марката. Низ историјата, Алфа Ромео отсекогаш знаела да го обнови својот мит со изразување на славното минато и неповторлива ДНК во секој нов модел. Токму поради оваа причина, секој автомобил на Алфа Ромео предизвикува восхит: не само историските автомобили, туку и и оние од актуелното производство, кое го придружува караванот 1000Miglia низ некои од најубавите пејзажи и историски центри во Италија. Затоа, дури и Тонале ќе ги помине истите патишта за да ја впие топлината и наклонетоста, кои само 1000Miglia може да ги разбуди меѓу илјадниците ентузијасти кои ќе ги преплават страните на патиштата за да го поздрават престижниот конвој

Аlfa Romeo 6C 1500 Super Sport del 1928

Очите на сите присутни ќе бидат вперени во прекрасниот автомобил Аlfa Romeo 6C 1500 Super Sport, со каросерија од работилницата на Фарина, чија цел е да го повтори триумфот од 2019 година на истата трка. Но, не треба да се заборави дека овој прекрасен автомобил од историскиот музеј на Алфа Ромео, исто така, ја освои наградата во изданијата од 2005, 2007 и 2008 година. Во 2007 година, овој модел, исто така, беше победник на „1000 Millas Sport“ во Аргентина, а успех се повтори и во 2008 година. Моделот од 1928 година, еден од вкупно 31 примеорк, произведен помеѓу 1928 и 1929 година, е опремен со 6-цилиндричен мотор од 1487 кубици, кој обезбедува максимална моќност од 76 КС при 4.800 вртежи во минута, достигнувајќи максимална брзина од 140 km/h.

1900 Super Sprint од 1956

Елегантно купе со каросерија Touring што го претставува изданието „Gran Turismo“ од 1900 година, „семеен автомобил што победува на трки“, како што се вели во мотото што го прослави во ‘50-тите години. На основата на кратката верзија на шасијата на седанот 1900, Аlfa Romeo 1900 Super Sprint е опремен со дволитарски четирицилиндричен мотор со двојна брегаста осовина, типична за марката и моќност од 115 КС на 5500 вртежи во минута, за спорт. претстави кои остануваат актуелни и денес. Во 1950-тите беше вообичаено големите италијански дизајнери да ја купат механизираната шасија од Аlfa Romeo и да ја комплетираат со каросерија дизајнирана и произведена во куќата. Најуспешен модел беше оној на миланската фирма Touring, чија верзија на Аlfa Romeo 1900C Super Sprint сè уште се смета за едно од најбалансираните и најпрефинетите купеа на сите кои се произведени за Куќата на Бишоне. Речиси 300 примероци, биле произведени вопериодот помеѓу 1954 и 1955 година.

1900 Sport Spider од 1954

Многу редок тркачки Spider – произведен во само два примерока – опремен со 4-цилиндричен мотор со двојно вратило на “1900” со сув картер, со максимална моќност зголемена на 138 КС, што му овозможува да достигне 220 км на час благодарение и на неговата тежина од 880 килограми, а особено на ефикасната аеродинамика. Се издвојува по својот иновативен дизајн, со потпис на Франко Скаљоне за каросеријата на Бертоне, 1900 Sport Spider е опремен со 5-брзински менувач и задна оска De Dion: перформанси и возни својства на современ автомобил, реактивен и искрен, со извонредно држење на пат. Овој вонсериски автомобил ќе го вози Алесандро Алуни Браво, управен директор на Заубер спорт, партнер на Аlfa Romeo во Формула 1 „циркусот“, во комбинација со младиот возач и спортски коментатор Вики Пириа, која, иако сè уште нема триесет години, може да се пофали со содржајна професионална биографија во светот на трките.