ALFA ROMEO TONALE ВЕДНАШ НА
ПИСТА СО ВАЛТЕРИ БОТАС И ЏОУ ГУАНЈУ


Целиот тим на Аlfa Romeo F1 ORLEN се собра во Ла Туил на претсезонското повлекување во потрага по максимална концентрација и собирање енергија за предсезонските тестови во Барселона.

За да го разубави присуството на двајцата возачи на Аlfa Romeo Валтери Ботас и Џоу Гуанју, Tonale го прави своето деби, првиот електрифициран компактен SUV на марката што неодамна беше претставен пред меѓународниот печат, ја дефинира метаморфозата на Аlfa Romeo и ја проектира во новата ера на Поврзување и електрификација .

Предсезонското повлекување на Аlfa Romeo F1 Team ORLEN се одржа деновиве во прекрасниот алпски амбиент на Ла Туил. Во услови на клима на кохезија и концентрација, тимот се фокусираше на стратегиите и целите на претстојното светско првенство. Активностите ќе ги водат извршниот директор на Alfa Romeo, Жан-Филип Импарато и директорот на F1 тимот на Alfa Romeo, Фредерик Васер, поддржани од целиот менаџерски и комуникациски тим.

Секако, тука беа и  новите возачи Валтери Ботас и Џоу Гуанју кои од оваа сезона, на новиот C42 едносед, ќе ја пренесат целата страст од работата на тимот на патеката. Сезоната 2022 е полна со возбудливи предизвици и се карактеризира со огромна промена диктирана од новите регулативи кои се стремат да ја направат исклучително возбудлива.  Почесен гостин, неколку дена по официјалното претставување пред меѓународниот печат, кој дебитира во Италија,  е Alfa Romeo Tonale, првиот електрифициран компактен SUV кој ја означува метаморфозата на марката. Oстануваjќи верен на својата ДНК на благородниот италијански спортски дух од 1910 година, Tonale, прави радикална еволуција на Алфа Ромео и се проектира во новата ера на поврзување и електрификација. Единствениот италијански дизајн е извонредно верен на концептот од каде произлегува. Технологијата и поврзувањето од светска класа се на највисоко ниво со целосно нов систем за информирање и забава. За Tonale, Аlfa Romeo има осмислено уникатни и ексклузивни технички решенија за да ја подобри својата ДНК и да му понуди на корисникот уникатно возачко доживување типично за брендот, во кое прецизното грижа за деталите се спојува со континуираната потрага по највисок квалитет.

Tonale нуди вистинско електрифицирано возачко доживување: новиот хибриден систем со турбо со променлива геометрија специфична Аlfa Romeo го има своето ексклузивно деби, способен да пренесува погон на тркалата дури и кога моторот со внатрешно согорување е исклучен.

Plug-in Hybrid Q4 верзијата со 275 КС со погон на сите тркала го претставува најдоброто во класата во својата категорија со електрична автономија до 80 km* во градско возење и ја претставува најмоќната и најефикасната верзија на гамата.

Корисникот е во центарот на универзумот Alfa Romeo. Квалитетот на производите и услугите достигнува највисоки нивоа за целосно редефинирано искуство на патниците.

Ла Туил, позната како Дивата страна на Мон Блан, ги одржува и зачувува карактеристиките на планинското место далеку од лудилото на секојдневниот живот. На овие места може да се воспостави врска со недопрената дива природа, која има моќ да обновува и да пружи благосостојба, идеален амбиент за средба на тимот на Alfa Romeo.

Совршен рецепт составен од планински погледи кои го одземаат здивот, со типично италијанско топло добредојде и извонредна традиција.