ALFA ROMEO 33 STRADALE

Il coraggio di sognare

ИЗЗЕМАЊЕ ОД ОДГОВОРНОСТ

Alfa Romeo 33 Stradale е ограничена серија од само 33 примероци кои веќе се продадени.

Визија

Приказната за еден сон

Кога страста се среќава со храброста, ништо не е невозможно. Инспириран од легендарната икона на Alfa Romeo, 33 Stradale започнува смела ера на храброст, спортски стил и моќ. Неверојатна Fuoriserie: достапни 33 примероци кои ги одразуваат креативните умови на нејзините сопственици, на кои им е дадена слободата да ги приспособат своите суперавтомобили со активно учество во процесот на донесување одлуки, работејќи рака под рака со нашата “Bottega” на талентирани мајстори занаетчии.

Создавање
Неопходна убавина

Мост помеѓу времето и вечноста. Совршено совпаѓање помеѓу убавината и функционалноста. Alfa Romeo 33 Stradale е визионерско уметничко дело кое се враќа по 56 години.

Многумина го сметаат за најубав автомобил на сите времиња, 33 Stradale од 1967 година и неговите иконски стилски карактеристики беа главниот извор на инспирација за футуристичките линии и хармоничните пропорции на суперавтомобилот.

Од крилните ретровизори до страничните доводи за воздух, од светлата до предниот V-штит: секој аспект од надворешниот дизајн е наменет да ја подобри аеродинамиката на автомобилот при големи брзини.

Покривот со обвивка од јаглеродни влакна и алуминиум нуди неверојатен панорамски поглед и го прави 33 Stradale извонредно лесен.

Сензуално тело за летање во иднината. Потпирајќи се на напреден механизам на шарки, вратите како пеперутка создаваат ефект да ви „ падне вилицата“.

Отворањето на предниот и задниот „cofango“ е и театрален и функционален, бидејќи овозможува лесен пристап до багажните простори и техничките компоненти на 33 Stradale - во целосен стил на тркање.

Аеродинамичкото решение применето на скратениот заден дел, во комбинација со експресивноста на централниот дизајн со V-облик, додава сила и енергија на задниот изглед на суперавтомобилот.

Предните светла се високотехнолошки накит кои служат како доводи за воздух што го хранат интеркулерот и аеродинамичните отвори за воздух.

Позициониран на преминот на синусните линии на хаубата, предниот V-штит "Scudetto" открива тридимензионално лого на Alfa Romeo изработено од алуминиум со детали од јаглеродни влакна. Начинот на кој се појавува во просторот евоцира уметничко совршенство на скулптура.

Иконските златни тркала од лесна легура во комбинација со обоените карбон-керамички сопирачки на Brembo го илустрираат посебниот тркачки дух на Alfa Romeo и го слават 33 Stradale од 1967 година.

Задните трепкачи се појавуваат од крилото на автомобилот за да потсетат на легендарниот дизајн на излезот за воздух на неговиот претходник: неопходна убавина во својата најдобра форма.

Впечатлив тридимензионален ефект: тркалезните задни светла го реинтерпретираат задниот изглед на историскиот 33 Stradale од ултрамодерна перспектива.

Атмосфера
Мајсторство и иновации

Во свет во кој доминира индустриското производство, Alfa Romeo се осмели да сонува поинаку. Прифаќајќи го вистинскиот, мајсторско-занаетчиски начин на размислување, марката се фокусираше на суштинската убавина за да овозможи автентично искуство со повеќе сетила зад воланот на 33 Stradale Fuoriserie.

Одликувајќи се со ентериер ориентиран кон возачот и без контроли на спортскиот волан, Alfa Romeo 33 Stradale ја истакнува идејата за едноставност, каде што единствениот фокус ќе биде на уживање во секоја секунда од патувањето.

Прозрачна кабина која обвива дава чувство на пилотирање на млазен авион: јасно признание на аеронаутиката, составен дел од историјата на Alfa Romeo.

Со своите суштински контроли изведени од аеронаутика, алуминиумската централна конзола е дизајнирана да ја зајакне врската помеѓу возачот и суперавтомобилот.

Рачки, менувач на брзини и прекинувачи кои зборуваат само италијански, дизајнирани да предизвикаат уникатен сензорен одговор и длабоки внатрешни чувства на патувањето.

Комбинирајќи аналогни и дигитални елементи за тридимензионално искуство, инструмент таблата „Cannocchiale“ на Alfa Romeo го менува својот распоред според избраниот режим на возење: „Strada“ или „Pista“.

Патот е единственото нешто што е важно. Користејќи се за контрола на поставките на суперавтомобилот, големиот дисплеј помеѓу контролната табла и централната конзола може да се вовлече кога е потребно.

Оддавајќи почит на верзијата од 1967 година изложена во Museo Storico Alfa Romeo во Arese, внатрешноста на 33 Stradale го одржува препознатливиот ребрест дизајн „Cannelloni“.

Оддавајќи почит на верзијата од 1967 година изложена во Museo Storico Alfa Romeo во Arese, внатрешноста на 33 Stradale го одржува препознатливиот ребрест дизајн „Cannelloni“.

Перформанси

Уникатно искуство во возењето

Alfa Romeo 33 Stradale е достапен во две варијанти, дизајнирани да ги задоволат потребите на неговите сопственици. Додека бензинската верзија е опремена со 3,0-литарски V6 твин-турбо мотор од 620 КС - способен да достигне максимална брзина од 333 км/ч
и да забрзува од 0 до 100 км/ч за помалку од 3 секунди – електричната верзија може да произведе
вкупна моќност од над 750 КС, со проценет домет од 450 km.

Откривање

Светска премиера

Alfa Romeo 33 Stradale: доживеј ги повторно емоциите од официјалната Светска премиера.